Центр професійного розвитку "Освітня траєкторія" Дніпровської міської ради

Мандало-терапія. Таїнство занурення у світ своєї підсвідомості

«Мандала – це внутрішня цілісність

яка прагне до гармонії,

і не терпить самообману»

Карл Густав Юнг

Арт-терапія або «лікування мистецтвом» – досить новий, проте популярний засіб психотерапії. Особливо актуальною арт-терапія є для дітей та дорослих з особливими потребами. Мистецтво – це чудова можливість для малюка «відкритися», поділитися своїми емоціями та страхами. Адже іноді так важко висловити словами всі ті емоції, що вирують у душі. Саме арт-терапія допомагає віднайти душевну гармонію.

У сучасному світі через безліч стресових ситуацій і дуже швидкого ритму життя люди все частіше стикаються з психічними розладами. Психічні розлади — це широкий спектр хворіб, що характеризуються зміною в психіці, що впливає на поведінку і звички людини, заважає йому повноцінно жити.

Мандало-терапія є однією з різновидів арт-терапії, що допомагає краще зрозуміти себе і проникнути в глибини своєї підсвідомості.

У періоди душевної кризи або коли хворіємо, ми мимоволі шукаємо точку опори всередині себе. Для того щоб зцілитися, потрібно сконцентрувати внутрішні сили.

Допоможе в цьому чарівна терапевтична техніка – створення мандали.

Мандало-терапія є однією з різновидів арт-терапії, поєднуючи в собі елементи психотерапії, що допомагає краще зрозуміти себе і проникнути в глибини своєї підсвідомості.

Мандала — це абстрактний малюнок в колі. Кругла форма символізує погляди людини на життя, його внутрішній світ, думки і почуття в даний момент. Малювання мандали допомагає людині знайти себе, вирішити внутрішні конфлікти, зняти стрес і позбутися страхів. Після малювання потрібно дистанціюватися від мандали і подивитися на неї з боку. Для кожної мандали можна придумати специфічний сенс. Наприклад, «взаємовідносини в сім’ї», «любов», «страх» і т. д. Після того, як людина закінчить малювати «тему», малюнок можна досліджувати і обговорити з ним.

Для того щоб зайнятися мандало-терапією, не потрібно ніяких умінь і навичок. Головна умова – малювати з натхненням: нехай рука виводить фігури, а очі обирають потрібний колір.

Мандали можуть бути мальовані, насипні, плетені, створені з тканин тощо.

Мандалу найкраще використовувати, коли людині потрібно дати ресурс, допомогти йому «зібратися до купи».

Від теорії до практики

Ми розглянемо декілька вправ, які можна запропонувати об’єктам арт-терапії. Ці вправи можна пропонувати по черзі, а можна використати ті що вважаєте за потрібне.

֎ Вправа 1. «Мандала – захист»

Підсвідомо ми сприймаємо коло як якусь основу, інтуїтивно знаємо про його захисні й гармонізуючи властивості.

Намалюйте коло навколо себе, і ви відчуєте захист. З таким ритуалом ми знайомі з казок та легенд. На психологічному рівні це означає, що людина централізується: знаходить центр своєї особистості та знаходить там сили, одночасно окреслюючи межі між собою і світом.

Тепер закрийте очі, зробіть вдих та видих, відкрийте очі, спокійно розгляньте шість зображених на екрані мандал та оберіть першу що вам до вподоби:

І ми впізнаємо «За що вас цінують оточуючі?»

1 За справедливість. 2  За правду. 3  За чуйність. 4 За харизму. 5   За наполегливість. 6 За доброту.

❓Співпало про вас? Висловіть свої враження.

֎ Вправа 2. «Малювання міні мандали»

Малювання мандал активізує пам’ять і допомагає сконцентруватися.

Оберіть кольорове коло, умовно поділіть на 4, 6, 8 частин та заповніть його симетричними лініями, зображеннями тощо та поєднайте ці зображення між собою. Найкраще малювати фарбами: адже вони допомагають накопичити півтони, робіть плавні мазки, вони м’які та пластичні. При цьому лунає медитативна музика.

Закінчивши малюнок, подивіться на нього уважно і спробуйте проаналізувати кольори, деталі, фігури, які в ньому проявляються. У кожній мандалі, як у дзеркалі, відбивається ваш настрій і внутрішній стан на даний момент.

Малювання мандали – це таїнство занурення в світ своєї підсвідомості.

Мандали гармонізують та інтегрують три рівні: фізичний, ментальний і емоційний стан, вдосконалюють зв’язки лівої і правої півкулі мозку, вчать думати серцем і прислухатись до інтуїції.

 ֎ Вправа 3. «Ресурсна мандала – ТОЧКА ОПОРИ»

Для виконання роботи беремо: аркуш А4, пластилін 5 кольорів, крупи (гречка, горох, вівсянка, рис тощо), мак, кава. Мандала завершена, коли, подивившись на неї, Ви відчуваєте задоволення від споглядання.

Оригінальний опис мандали можна знайти в інтернеті «Кола близькості Мюррей» (https://www.youtube.com/watch?v=ECCQ1Tu_OQk), але завдяки нашій вправі ми отримали дуже корисну та дієву техніку для пошуку внутрішніх та зовнішніх ресурсів в наш складний час.

֎ Вправа 4. «Сприйняття»

Для виконання завдання можна взяти штучну таріль або цупкий папір, клей ПВА, олівець, пісок різних кольорів.

Учасники спочатку малюють геометричні фігури чи візерунки, що їм імпонують, потім наносять гострим кінчиком по намальованих лініях клей, опісля посипають контури піском різних кольорів.

Для сприяння розслабленню та зняття напруги лунає заспокійлива музика.

А тепер давайте конкретизуємо значення окремих кольорів.

֎ Вправа 5. «Індійська мандала»

Мандала – сакральний символ, використовуваний при медитаціях в буддизмі, ритуальний предмет. У принципі, мандала – це геометричний символ складної структури, який інтерпретується як модель всесвіту, «карта космосу». Плетіння мандали, це не тільки виготовлення оберега для захисту себе, свого житла і ритуальний предмет, а й спосіб медитації.

Для виконання роботи необхідно: чотири однакових палички для барбекю, різнокольорові товсті нитки, ножиці, клей ПВА для закріплення.

Майстер – клас корисний для дорослих і дітей. Розвиток дрібної моторики пальців і фантазії гарантовано!

Не важливо якого кольору ви підберете нитки, який візерунок доберете саме для свого орнаменту – результат завжди буде красивим. Починати можна навіть з квадратика.

Мандала, яку власноруч сплете людина з різнокольорових ниток, стане вашим особистим оберегом. Така плетена своїми руками незвичайна прикраса буде радувати око, створювати атмосферу свята і гармонізувати житло.

Захоплення малюванням таких зображень допоможе усунути будь-які емоційні проблеми, зробити краще вашу пам’ять, поліпшити здоров’я і навіть відкрити для вас новий світ. 

У висновку хотілося б сказати, що ізо-терапія не має ніяких негативних сторін. Цей метод психотерапії підходить всім людям без винятку, а особливо тим, хто страждає від психічних розладів. Ізо-терапія не вимагає великих витрат і підходить для всіх віків.

Усіх педагогічних працівників, учителів та керівників закладів освіти – запрошуємо на четвертий урок циклу арт-практик! Заняття буде розміщено на сайті ЦПР «Освітня траєкторія» сторінка «Мистецтво» або «Технології» у розділі «Події» наступного тижня.