Центр професійного розвитку "Освітня траєкторія" Дніпровської міської ради

Мовний імідж сучасного педагога. Як найшвидше заговорити українською

Продовжуємо роботу з формування мовного іміджу сучасного педагога.

Пропонуємо до вашої уваги, шановні освітяни, поради від експерта «Освіторії» Артура Пройдакова щодо того, як найшвидше заговорити українською.

Щодня дедалі більше людей хочуть перейти на українську — зробити її мовою побутового спілкування. І це не може не тішити. Переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 Артур Пройдаков у ці дні волонтерить на мовному фронті. Учитель дає 10 порад, як заговорити українською за лічені тижні.

1️⃣

Установіть українську мову на гаджетах

Телефони, планшети, комп’ютери — це речі, які в нас весь час перед очима. Тому постійна взаємодія з українським інтерфейсом — це вже велика допомога у вивченні мови. Замінити її можна в налаштуваннях буквально за дві хвилини, а ефект буде разючим.

2️⃣

Говоріть українською в громадських місцях

Знаю, що багатьох бентежать можливі лексичні помилки під час спілкування. Але помилятися — це нормально. Гірше — так і не спробувати. Тому візьміть собі за правило брати із собою українську, коли виходите з дому.

3️⃣

Підпишіться на українськомовних блогерів або Telegram-канали

Оточіть себе українським інформаційним простором. Із перевірених та якісних інформаційних джерел раджу:

Новинний ресурс УП.Стрічка

Пізнавальний канал з історії імені Т. Г. Шевченка

Telegram-канал ЗНО українська

4️⃣

Одразу спілкуйтеся українською з незнайомими людьми й поступово переходьте на неї з друзями та близькими

Ця порада перегукується з порадою № 2. Але тут хотів би додати, що психологічно набагато простіше спілкуватися українською з людьми, які вас до цього не знали. Змінювати мову в постійному оточенні трохи складніше, але цілком реально. За потреби поясніть близьким, чому для вас це важливо. Переконаний, що вони обов’язково підтримають.

5️⃣

Проходьте онлайн-курси з української мови або переглядайте пізнавальні відео на цю тему

Особисто я раджу переглянути такі курси:

«Лайфхаки з української мови»

«Українська за 27 уроків»

6️⃣

Переходьте на українську в соцмережах

Дуже дієвий інструмент. Пишіть дописи та коментарі українською. За можливості намагайтеся також листуватися нею в месенджерах. А якщо у вас стоїть україномовний інтерфейс, то Facebook вам часто пропонуватиме навіть написані російською дописи автоматично перекласти українською. Із часом ви й не помітите, як звично тепер користуватися солов’їною в інтернеті.

7️⃣

Заведіть власний словничок

Заведіть нотатник та виписуйте слова, значення яких ви раніше не знали. Це можна робити як у нотатках у телефоні, так і придбати блокнот для натхнення і виписувати слова або цілі вирази туди. Намагайтеся поповнювати словниковий запас. А потім обов’язково інтегруйте нові для себе слова в повсякденний ужиток, щоб вони стали звичними.

8️⃣

Читайте книжки українською

Питомо українські або гарно перекладені. Так ви не тільки поліпшите знання мови, а й підтримаєте українські видавництва. Також раджу формувати навичку читати деякі частини вголос, щоб практикувати мовлення.

9️⃣

Слухайте подкасти українською

Саме так можна звикати до розмовної мови. Це дуже зручно робити під час прогулянки, у транспорті або дорогою в магазин. Завдяки такому прослуховуванню можна запам’ятати наголоси та коректну вимову слів. Хороші подкасти, які можна слухати як учням, так і дорослим, можна переглянути тут.

?

Переглядайте фільми та серіали українською

Іноді такі переклади — це окремий вид мистецтва. Наприклад, та ж українська версія «Друзів» вважається класикою хорошого перекладу. Переконаний, що багато улюблених фільмів заграють для вас новими барвами. До речі, це буде прекрасним приводом передивитися їх ще раз.


Джерело: https://osvitoria.media/tag/yak-zagovoryty-ukrayinskoyu/