Центр професійного розвитку "Освітня траєкторія" Дніпровської міської ради

День матері 2022 в Україні

День матері – це міжнародне свято на честь мами, материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сімейного вогнища, яка грає величезну роль у вихованні дітей та їхньому майбутньому. Саме мама прищеплює дитині любов до рідної землі. Тож це прекрасний день для того, аби привітати найріднішу людину, сказати теплі слова та зробити їй приємний подарунок.

В Україні День матусі офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня. У 2022 році ця дата припадає на 8 травня. Саме у цей день святкує День матері більшість країн. Взагалі, травень є місяцем Пречистої Діви Марії, Божої матері. До неї звертаються тоді, коли потрібні заступництво та допомога. Саме тому це свято має ще й релігійне підґрунтя. Крім цього, у травні Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю у весняні квіти. Це символізує дорогу в життя, працю та радість.

День матері у світі. Вперше ідея день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з’явилася у пацифістському середовищі: у США ідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році, проте її концепція не знайшла широкої підтримки. У 1907 році американка Анна Джарвіс виступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам’ять про свою матір. Тоді Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам зі пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері офіційним святом.

У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати й у Європі. Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн.

В Україні День матері вперше влаштував Союз українок Канади у 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові, ініціаторкою була Олена Киселівська. Також, 1929 року «Союз українок» зініціював упровадження цього свята на Тернопільщині. Відомі українські організації влаштовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.

У 1939 свято заборонила радянська влада, але у 1990 році, завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято День матері повернулося в Україну.

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99.

Слово «мама» росте разом з нами тихо, як тихо ростуть дерева, сходить сонце, розквітає квітка, як гладить дитину по голівці рідна рука. І так же тихо воно приходить на уста – промінцем маминої усмішки і ласкавістю її очей, листочком вишні й світлинкою сонця, пелюсткою квітки і радістю веселки, теплою лагідністю руки, і вечірньою молитвою.

Під спів неньчиної пісні виростали поети і композитори, хлібороби і сміливі воїни, філософи і мудреці, просто добрі люди. «Якби не мамина пісня, – казав один древній історик, – наше життя було б набагато біднішим».

З образом матері пов’язаний образ рідної неньки – України, мальовничої і прекрасної, страдницької, але невмирущої, оспіваної тисячами жіночих материнських сердець.

Пропонуємо авторський квест Олени Марченкової, учителя НВО № 113 м. Дніпро. Даний квест допоможе сприяти формуванню духовно-моральних цінностей учнів, бережливого відношення до близьких і рідних людей; уявлення про призначення жінки (жінка – матір, берегиня домашнього вогнища, родинних традицій, джерело ніжності, любові й краси).

У цей час, коли іде війна, лунають вибухі й стільки горя навколо, ми хочемо щоб нас пригорнула до себе матуся і захистила від темних хмар, що над нами. Ми створили для всіх матусь України невеличний відео ролик з використанням сучасних фото, художніх робіт майстрів мистецтва та талановитих школярів нашого міста.

Все буде добре! Ми переможемо! І наші МАТУСІ будуть посміхатися!